Halı Yıkama’ da Dikkat Edilecek Hususlar

TOZ ALMA

Yıkanacak halıların yıkamadan önce tozlarının alınması,yıkama kalitesinin maksimum seviyede olmasında önemli rol oynamaktadır. Tozları alındıktan sonra yıkanan halı daha canlı ve parlak renklere kavuşacaktır.

YIKAMA

Yıkanacak halının kirlilik derecesine göre uygun yıkama metodu uygulanmalıdır.Tüm halılara aynı işlemi yaparsanız standart bir kalite elde edemezsiniz.

ÜRÜN SEÇİMİ

Ürünün fiyatından önce içeriğine dikkat edilmelidir, bu ürün halıya uygulandığında beklenen performansı vermelidir, kirleri yumuşatmalıdır, sıradan lekeleri çıkarmalıdır. Yıkamadan sonra durulamada son derece önemlidir. İyi durulanmamış halıda deterjan bakiyesi kalacağından halıların matlaşmasına hemde kısa sürede kirlenmesine yol açar.

DURULAMA SUYU

Durulama suyunun kireç oranı düşük olmalıdır, kireç oranı yüksek suyla yapılan işlemde halının üzerinde kireç kalacağı için halının sertleşmesine yol açar, bu sertleşmeyi yumuşatıcı ile alamazsınız, yumuşatıcı yıkama esnasında oluşan statik elektriği nötürler kirece hiç faydası olmaz.

PERSONEL

Halıyı yıkayacak personelin yıkama prosedürünü eksiksiz uygulaması için gerekli eğitimi mutlaka almış olmalı.Hangi halıya ne tür işlem uygulayacağını bilen personel kalitede son derece etkili olacaktır.

SIKMA

İstenildiği gibi yıkanmış ve durulanmış halının temizlik kalitesini etkileyecek can alıcı unsur sıkmadır.Uygun sıkma devri seçilmiş makinede, yıkanan halının içinde bulunan yumuşatılmış kirler ve lekeler halının içindeki suyla merkez kaç kuvveti ile birlikte içten dışa doğru atılmaktadır. Gerekli devirde dönmeyen makine mevcut kirleri dışa atmakta zorlanacak kururken halının üzerinde sararmalar oluşacak ve kurutma süresi uzayacaktır.

KURUTMA

Gerekli şekilde yıkanmış halılar askıya alınırken seçilecek mekân, araç trafiği ve yaya trafiğin olmadığı alanlar olmalıdır,Aksi takdirde olumsuz dış etkilere maruz kalacağından yapmış olduğumuz işlemler boşa gidecektir.

SON KONTROL ve PAKETLEME

Uygun yıkama prosedürüne göre yıkanmış halıda kalite kontrol ve paketleme kaliteye mührü vurmaktır. Bu yüzden son kontrole dikkat edilmelidir.